Jak wprowadzić zdrowe elementy do codziennej diety i nie zwariować - Jarmuż


Jarmuż właściwości i zastosowanie

Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny wpis z serii: Jak wprowadzić zdrowe elementy do codziennej diety i nie zwariować''. Przyszła kolej na następny wartościowy element - JARMUŻ. To warzywo należące do rodziny kapustowatych (jedna z najstarszych form). W starożytności był bardzo ceniony. Uprawiany w celach ozdobnych i spożywczych. Pod względem uprawy jest bardzo niewymagający i mniej podatny na choroby niż inne warzywa kapustne. Występuje w kilku odmianach. Różnią się wielkością, rodzajem liści i kolorem. Smak jarmużu jest podobny do innych warzyw kapustnych - w zależności od odmiany, może być bardziej słodki lub gorzki. Jeszcze niedawno był mało popularny. Teraz nie znam chyba osoby, która by o jarmużu nie słyszała.

W dzisiejszych czasach, jest taka dziwna, niezrozumiana dla mnie ''moda'' nieufności względem wszystkich nagłaśnianych produktów żywieniowych.  Niektórzy ludzie nie potrafią zaakceptować tego co pokazują im media czy internet (w tym lekarze, naukowcy). Im więcej o czymś słyszą, tym bardziej nie chcą w to wierzyć. Zdarza mi się słyszeć takie zdania jak: ''...czytałam, że ta CHIA to jednak nie jest taka zdrowa bo...'' ; ''OLEJ KOKOSOWY to niby taki świetny a okazało się, że...'' ; '' podobno JARMUŻ nie ma więcej wapnia niż mleko i czegoś niż...'' - i tak dalej, i tak dalej... Tacy ludzie myślą chyba, że nagłaśnianie czegoś to po prostu chwyt marketingowy. Wszędzie szukają jakiegoś haczyka. Moim zdaniem - świat się rozwija i coraz więcej rzeczy zostaje odkrytych poprzez poznawanie ich wartości. Kiedyś nie było możliwości przeprowadzania badań w laboratorium. Nie wiedziano co to są w ogóle wartości odżywcze. Oprócz tego medycyna nie była tak rozwinięta i nie można było stwierdzić jakich składników potrzebuje człowiek. Dlatego właśnie uważam, że powinniśmy się cieszyć z poznawania takich perełek jak na przykład CHIA czy JARMUŻ. 

Do tej pory z serii ''Jak wprowadzić zdrowe elementy do naszej diety i nie zwariować?'' ukazały się:

Jarmuż właściwości i zastosowanie
Jarmuż jest niezwykle odżywczy. Bogaty w witaminy : A, K, C, E, beta-karoten (prowitamina witaminy A), składniki mineralne : wapń, potas, magnez, żelazo, miedź, mangan i przeciwutleniacze.

DOBRY DLA SERCA
Spożywanie jarmużu może być czynnikiem zapobiegającym chorobom serca. Zawiera kwasy omega-3 i omega-6, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca. Magnez i potas pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi.

PRZECIWNOWOTWOROWY 
Jarmuż zawiera sulforofan - przeciwutleniacz, który ma silne działanie przeciwnowotworowe. Może uchronić przed rakiem prostaty, płuc czy jelita grubego. Oprócz tego jarmuż zawiera karotenoidy (beta-karoten, luteinę, zeaksantynę), które również mogą zapobiec rozwojowi chorób nowotworowych. Kolejnym ważnym elementem jest chlorofil, który hamuje przemiany zdrowych komórek w nowotworowe.

DOBRY DLA OCZU 
Bogaty w witaminę A, chroni rogówkę i zapewnia dobry wzrok  na długie lata. Zawiera karotenoidy, które chronią przed zwyrodnieniami plamki żółtej i zaćmy. Oprócz tego działają jak filtr przeciwsłoneczny, zapobiegając uszkodzeniom spowodowanym przez działanie promieni UV.  

WSPOMAGA ''ODCHUDZANIE''
Jarmuż cechuje się niezwykle niską kalorycznością i zawartością tłuszczu, dlatego może być pomocny przy chęci utraty wagi czy jej utrzymania. Dzięki zawartości błonnika, jedząc jarmuż - poczujemy uczucie sytości. Oprócz tego bogactwo składników wzmocni nasze mięśnie podczas i po treningu, a my będziemy pełni energii. 

OCZYSZCZANIE ORGANIZMU
To kolejna cudowna właściwość tego zielonego cuda. Jarmuż bogaty jest w chlorofil, który pomaga oczyścić krew i organizm. Posiada antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, chronią komórki przed zniszczeniem i neutralizują toksyny. Zawarte w nim błonnik i siarka, pomagają w procesie oczyszczania. Błonnik wiąże toksyny i eliminuje je jako produkty przemiany materii. 

Jarmuż właściwości i zastosowanie
JAK JEŚĆ JARMUŻ? 
Można spożywać go na surowo, gotować, blanszować i co jeszcze zapragniecie. Zastosowanie jest wielostronne. Jego smak może delikatnie zniechęcać. Warto jednak przyrządzać go na różne sposoby, aby się przekonać. Pamiętajmy, że im krótsza obróbka termiczna, tym więcej właściwości zachowa. Najbardziej popularne oblicza jarmużu to chipsy i koktajle. Kolejny pomysł to przyrządzenie go w ten sam sposób co szpinak. Na patelni z odrobiną czosnku i ziół. Ja najczęściej przygotowuję koktajle i soki. To dobry sposób na przekonanie i przyzwyczajenie się do jego smaku. W tym momencie nabrałam już trochę odwagi i coraz częściej próbuję czegoś nowego. 
Sok z jarmużu
Niedługo będziecie mogli obserwować moje próby. Na początku chciałam przedstawiać je jako przepisy na blogu. Częściej jednak  będę publikować je na Instagramie i Facebooku. Oprócz tego jest jeszcze CHIA, której również poświęcę sporo uwagi. Myślicie, że to dobry pomysł? Dajcie koniecznie znać, a szybciutko się za to zabiorę :)

4 komentarze:

  1. Piękny kolor ma ten koktajl. Jadłam jarmuż 2 razy w życiu jednak nie pamiętam jego smaku ;)
    Mój blog :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie też ten kolor jest piękny :) żywy i zdrowy :D

      Usuń
  2. Bardzo lubię zielone koktajle w połączeniu z jarmużem właśnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. jak byłma mała to tego nie lubiłam ale teraz jak mam 20 lat to mi smakuje
    http://happinessismytarget.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń